Ako sa slávia Vianoce v krajinách, kde pôsobí BeWooden?
Vianoce v saune, hostina s 12 chodmi?
Darčeky z dielne BeWooden si tento rok pod stromčekom rozbalia Slováci, ale aj zákazníci z Česka, Fínska, Maďarska, Nemecka, Poľska a Rumunska. A pretože radi spoznávame všetky krajiny, kde značka BeWooden pôsobí, rozhodli sme sa vyspovedať našich zahraničných kolegov a opýtať sa ich, ako sa u nich oslavujú Vianoce.
Česko
Tradičné želanie: „Veselé Vánoce a šťastný Nový rok!"
Vianoce v susednom Česku sú podobné tým Slovenským. Darčeky nosí v Česku Ježíšek, deti si ich rozbaľujú po štedrej večeri. Česi by sa mali až do večere postiť, deťom sa sľubuje, že potom uvidia zlaté prasiatko.
Na štedrovečernom stole by ste našli rybiu alebo hrachovú polievku, tradičného vyprážaného kapra (pozor na jeho kosti!) a zemiakový šalát. Kapor sa v niektorých rodinách kupuje živý. Jeho šupinu si môžete odložiť do peňaženky pre šťastie.
Vianočný stromček býva ozdobený svetielkami a guľami, tie najstaršie sa dedia z generácie na generáciu. Česi radi pozerajú cez sviatky rozprávky a jedia cukroví (sladkosti).
Medzi vianočné zvyky tu patrí liatie olova (podobne ako u nás na Slovensku), púšťanie lodičiek z orechových škrupín, v ktorých horia sviečky a hádzanie črievice (slobodné dievča hodí topánku za hlavu, aby zistilo, či sa vydá - ak smeruje špičkou k dverám, znamená to, že sa vydá a opustí rodný dom). Každá rodina má svoje vlastné tradície, ktoré dodržiava.
Fínsko
Tradičné želanie: „Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!”
Vo Fínsku nosí darčeky Joulupukki (doslova "vianočná koza") – postava zo škandinávskej mytológie, ktorá vyzerá buď ako starý pán, alebo muž v kozej koži. Býva v Laponsku a na rozdiel od Santa Clausa ho fínske deti na vlastné oči vidia, ako im nadeľuje darčeky. Joulupukki totiž počas štedrovečernej večere zaklope na vchodové dvere a spýta sa, či sú doma nejaké dobré deti.
Štedrá večera vo Fínsku pripomína švédsky stôl: každý si môže naložiť, na čo má chuť. Na stole by ste našli pečenú šunku, zeleninové casserole a rybu na rôzne spôsoby. Okrem toho sa je ryžová kaša a kto vo svojej miske objaví mandľu, ten si podľa povery musí niečo priať.
Vianočný deň trávia Fíni pri televízii, ale ešte radšej vo vyhriatej saune (závidíme!). Stromček si väčšinou sami vypestujú na svojej záhrade. Medzi obľúbené darčeky patria napríklad stolné hry alebo stieracie žreby.
Maďarsko
Tradičné želanie: „Békés, boldog karáncsonyt kívánok!”
Maďarské Vianoce sa podobajú tým slovenským: darčeky nosí deťom Ježiško, spievajú sa koledy a v televízii bežia vianočné rozprávky a filmy. Zdobenie stromčeka si Maďari nechávajú až na Štedrý deň, kedy sa doma stretne celá rodina. Deti si darčeky rozbaľujú už pred večerou.
Na večeru je väčšinou tradičná rybacia polievka halászlé, plnená kapusta, ryba s ryžou, kuracie alebo morčacie mäso. Na stole by ste ďalej našli múčnik bejgli - makový alebo orechový závin. K jedlu Maďari radi popíjajú víno, pivo a pálinku.
Vianočný stromček je v každej rodine iný: môže byť ozdobený v tradičných farbách (červená, zelená a strieborná alebo zlatá) alebo byť moderný (napríklad biely alebo pastelový). Obľúbené sú ručne vyrobené ozdoby zo slamy.
Nemecko
Tradičné želanie: „Vorsicht beim Auspacken, das Papier können wir nächstes Jahr nochmal verwenden!” (Rozbaľujte opatrne! Ten papier môžeme budúci rok použiť znova!) :)
Vianoce sa v Nemecku líšia hlavne tým, že sú oveľa viac naplánované a majú jasný harmonogram. Býva zvykom ísť spoločne vybrať a kúpiť vianočný stromček, ktorý potom s rodinou ozdobíte. Štedrý deň sa nesie v znamení návštev, potom sa ide do kostola. Darčeky sa rozbaľujú po večeri (nosí ich Christkind - Ježiško). Celý deň sa nesie v pokojnej atmosfére a rodinnej pohode.
Na štedrovečernom stole by ste našli tradičný zemiakový šalát a klobásy, moderné rodiny ale často večerajú každý rok niečo iné podľa toho, čo im najviac chutí.
Typickou vianočnou výzdobou v Nemecku sú svetielka a svietiace hviezdy. Vianočný stromček sa podobá tomu nášmu a spokojný je ten, komu sa podarí nájsť krásnu, hustú jedličku! Najväčšiu radosť v Nemecku ľuďom urobíte malým, ale osobným darčekom.
Poľsko
Tradičné želanie: „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku"
Vianoce v Poľsku patria k najdôležitejším katolíckym sviatkom. Poliaci sa po celý Štedrý deň postia: nie kvôli zlatému prasiatku, ale pretože to je kresťanská tradícia. Ku stolu zasadajú, keď sa na nebi objaví prvá hviezda. Je tradíciou prestrieť jedno miesto pre nečakaného hosťa. Pod biely obrus sa niekedy dáva seno, symbol narodenie Ježiša.
Večera začína modlitbou a čítaním z Biblie, lámu sa posvätené oblátky. Poľská hostina má obvykle až 12 chodov (počet apoštolov aj mesiacov v roku). Jedlá sa líši podľa regiónu, bývajú pôstne a každá ingrediencia má svoju symboliku. Zvykom je ochutnať z každého chodu (aby sa vám celý budúci rok darilo).
Na stole nechýba polievka z červenej repy barszcz, podávaná s uszkami (cestoviny plnené hubami), ryba, pirohy na rôzne spôsoby a gołąbki - kapustové závitky s pohánkovou kašou. Jedia sa makové koláče makowce a rožky makówki máčané v sladkom mlieku s makom, z nápojov je obľúbený kompót zo sušeného ovocia. Na Štedrý večer sa nepije alkohol.
Poliaci radi doma zdobia živý stromček, najčastejšie smrek, jedličku alebo borovicu. Našli by ste na ňom svetielka a moderné ozdoby alebo prírodné dekorácie (slamené ozdoby, sušené ovocie a sviečky). Tradičnou dekoráciou v Poľsku sú jasličky.
A kto nosí v Poľsku darčeky? Líši sa to podľa regiónu: niekde nosí darčeky sv. Mikuláš, ale môže to byť aj Dieťatko, Hviezdička, Anjelik alebo Gwiazdor. Deň zakončia Poliaci v kostole na polnočnej omši - tzv. Pasterka.
Rumunsko
Tradičné želanie: „Crăciun fericit și un An Nou Fericit!”
Vianoce v Rumunsku začínajú tradičnou zabíjačkou už 20. decembra, bravčové mäso z nej sa potom objavuje v tradičných pokrmoch na štedrovečernom stole. Vianočné prázdniny môžu v Rumunsku niekedy trvať až tri týždne.
Rumuni zdobia stromček večer z 24. na 25. decembra. Medzi obľúbené ozdoby patria anjelici. Ľudia radi spievajú vianočné koledy a deti chodia koledovať od domu k domu. V mnohých častiach Rumunska je tradíciou, že sa ku koledníkom pripojí capra: človek oblečený v kostýme capa a farebnej maske, ktorý divoko skáče, tancuje a robí neplechu.
Darčeky nadeľuje v noci Mos Crăciun, ktorý jazdí na saniach s rolničkami. Deti si ich rozbaľujú 25. decembra ráno. Medzi tradičné štedrovečerné pokrmy patria klobásy, tlačenka, jaternice, bravčová pečienka, vianočka a kapustové rolky sarmale. Hostina začína okolo deviatej večer a končí okolo polnoci. Atmosféra rumunských vianoc je veľmi veselá a priateľská.
Ako oslavujete Vianoce u vás doma a aká je vaša najkrajšia vianočná spomienka? Podeľte sa s nami o príbehy v komentári!