História remesiel v Beskydách
O zručnosti „zlatých českých ručičiek“ sa vie po celom svete. Od pradávna sme svoju šikovnosť pretvárali na unikátne produkty, ktoré dokázali slúžiť dlhé roky. Do výroby sme v našich krajoch totiž dávali nielen svoj um, ale i kus svojho srdca. Či už sa jednalo o vyšívanie čipiek, tkáčstvo, klobučníctvo či rezbárstvo, kvalita českých výrobkov bola naprieč históriou preslávená. A čím konkrétne svetu prispel región rozliehajúci sa na upätí Beskýd?
Šikovné ruky ľudí z Lašska dokázali v jednom drobnom regióne v srdci Európy stvoriť toľko rozdielnych produktov. Všetky boli naviac dotiahnuté do takej kvality, že je väčšina značiek schopná vyvíjať sa už niekoľko storočí, ale tiež tešiť sa obdivu vo svete. Hovoríme napríklad o preslávenom remenárstve v Metyloviciach i svetovo známych klobúkoch Tonak z Nového Jičína. Všetky tieto, ale i mnohé ďalšie prípady dokazujú, že keď sa veci robia precízne a kvalitne, ľudia si k nim radi nájdu cestu. A to mnohokrát opakovane.
Vyhlásené kožiarske remeslo
Málokto vie, že sa z beskydského podhoria svojho času vyvážali kožené biče nielen do Európy, ale tiež napríklad do Argentíny. Všetko začalo v drobnej obci nazývanej Metylovice, kde sa začiatkom 18. storočia usídlili majstri, ktorí sa rýchlo stali odborníkmi na spracovanie koží. Skutočný rozkvet prišiel následne v polovici ďalšieho storočia, kedy kočiši začali poháňať svoje záprahy pomocou metylovského biču naprieč celou Európou. Dobrá povesť sa však rýchlo rozkríkla i ďalej vo svete. Dnes môžete Metylovice poznať pod príznačným názvom „Kožané mesto“, ktorý mesto získalo od svojich hrdých občanov. Slávna tradícia smerovala ku koncu po roku 1948, kedy prišlo zoštátnenie. Ľudia však um svojich predkov oživujú v miestnom múzeu. Rovnako tak sa ale v okolí stále nájdu šikovné páry rúk, ktoré s kvalitnými kusmi kože pracovať vedia. V BeWooden máme radosť, že týchto remeselníkov môžeme podporiť a nenechať túto nádhernú tradíciu, pochádzajúcu z nášho regiónu, nadobro zaniknúť.
História, ktorá denne ožíva
Okolie Beskýd vždy oplývalo drevom, a tak nie je prekvapením, že si tu na svoje prišlo i tesárstvo. Najstaršie pamiatky tunajšej ľudovej kultúry sú väčšinou práve z dreva. Stavali sa tu celé drevené dediny, ktorých prvky sú stále viditeľné naprieč celým regiónom. Pokiaľ sa napríklad pozriete do rozprávkového mesta Štamberk, v jeho samom centre sa môžete nechať unášať kúzelnými drevenicami, ktoré sa dnes plne využívajú nielen k bývaniu, ale tiež ako príjemné kaviarne. Kúsok od Štamberku sa však dá nájsť i miesto, kde sa človek môže prechádzať dobovou obcou s drevenými domami, v ktorých história stále žije. Skanzen v Rožnove pod Radhoštom ponúka návštevníkom nielen prehliadku kúzelnej ľudovej architektúry. V každej z chalúpok denne ožíva tradičné remeslo, ako napríklad hrnčiarstvo, kováčstvo či rezbárstvo a človek tak môže skutočne nasať dobovú atmosféru. Tu totiž tradície stále žijú!
Klobúky, ktoré pozná celý svet
Značka Tonak pre vás možno nebude až tak cudzia. My sme si ju v BeWooden obľúbili natoľko, že sme sa rozhodli s ňou dokonca spolupracovať. Možno už začínate tušiť, ale pre tých z vás, ktorí stále tápajú – s firmou Tonak sídliacou v Novom Jičíne pre vás vyrábame jedinečné klobúky. Rozhodli sme sa ich osloviť nielen vďaka obdivu skutočne nádherných produktov, ktoré značka ponúka. Páčia sa nám tradície a hodnoty, ktoré Tonak udržiava už dvesto rokov. Hoci firma existuje už tak dlhú dobu, výroba zostala takmer nezmenená, a tak je i dnes pre vytvorenie jedného klobúka mnohokrát potreba viac než 150 výrobných krokov. Na svete nie je príliš veľa podnikov, ktoré by dokázali tieto unikátne módne doplnky tvoriť v takom meradle a stále zachovať tradičnú ručnú prácu. Vďaka tomu sa tiež vyváža do všetkých kútov sveta. Stotisíce sa ručne exportujú nielen do zemí Európy, ale napríklad i do USA, Bolívie či Peru.
Hoci hovoríme o tak malom regióne, obdivujeme, aké svetové nápady sa tu môžu rodiť. Sme radi, že môžeme byť súčasťou miestnych tradícií a zvykov a že môžeme s hrdosťou tvrdiť, že ich v našej dielni opäť dennodenne prebúdzame.