Udržateľnosť alebo 10 spôsobov, ako šetriť prírodu
Udržateľnosť je dôležitou témou už niekoľko rokov vo všetkých možných odvetviach. Hoci si môžete myslieť, že vás míňa, opak je pravdou. Koncept udržateľnosti sa nás dotýka i pri každodenných aktivitách ako je výber jedla, nákup nábytku či doplnkov. Je len na nás, ako zodpovedne sa k danej problematike postavíme. Čo všetko môže jednotlivec urobiť pre životné prostredie a ako ušetriť prírodu, sme rozoberali v dnešnom článku.
Samozrejme chápeme, že nie je jednoduché myslieť na prírodu pri každom rozhodnutí, ktoré počas dňa urobíme. Nie je jednoduché sa vždy zachovať správne. I napriek tomu sme schopní pre naše okolie urobiť mnoho za pomoci jednoduchých krokov, ktoré nič nestoja. Čím viac ľudí si tieto maličkosti vezme k srdcu, tým viac nám prírode bude vďačná.
Čo je to udržateľnosť?
„existuje nepretržité, konzistentné a udržateľné používanie, bez ktorého by pôda mohla stratiť svoju podstatu.“
Tento citát neznamená nič iné, než že môžeme využívať prírodné zdroje len tak dlho, pokiaľ sú schopné sa samy obnoviť. Nadmerné a bezohľadné používanie môže mať dopad na zachovanie zásob a nasledujúce generácie tak o nich budú postupne prichádzať. Výsledkom môže byť trvalý kolaps systému a spoločnosť, akú poznáme dnes, už nemusí existovať.
Každopádne tento problém sa dnes už netýka iba lesov. Existuje množstvo ďalších zdrojov, ktoré je potrebné využívať s ohľadom na udržateľnosť. Môžeme tak hovoriť o nespočetnom množstve tém, ako napríklad rybárstvo, ťažba ropy či zemného plynu. V neposlednom rade je potrebné venovať špeciálnu pozornosť tiež emisiám oxidu uhličitého unikajúcim do ovzdušia s každým spaľovaním surovín, ktoré používame pre získavanie energie. Sú to práve tieto emisie, ktoré zapríčiňujú rapídne sa zhoršujúcu kvalitu ovzdušia a nakoniec i klimatické zmeny. Takže čo môže každý z nás urobiť, aby sme prostredie aspoň trochu ochránili?
1. Vhodná likvidácia odpadkov
V každodennom živote ľahko podliehame pokušeniu vyhodiť všetko do rovnakého koša, predovšetkým na verejných miestach, i napriek tomu, že sú dnes už zberné koše na každom rohu. Nakoniec sa netriedený odpad zváža do spaľovní či na skladisko, odkiaľ sa opäť môže dostať do okolia. S mnohými materiálmi si však prírode nevie sama poradiť, čo vedie k jej poškodzovaniu. Koľko úsilia však stojí urobiť o pár krokov naviac či obetovať niekoľko sekúnd času k tomu, aby sme odpadky zlikvidovali správne?
2. Vyhnite sa letom na krátku vzdialenosť
Chápeme, že keď je potrebné sa niekam dostať skutočne rýchlo, mnohokrát to inak než lietadlom nejde. Ale len pre zaujímavosť, iba let z Hamburgu do Mníchova vygeneruje 170 kilogramov oxidu uhličitého. Vlak sa môže zdať pomalší, ale rozhodne za sebou nezanechá toľko emisií. Keď si naviac pripočítate k samotnému letu čas strávený čakaním na letisku i po ňom, vo výsledku môže byť na krátku vzdialenosť vlak ešte o niečo rýchlejší.
3. Venujte pozornosť kvalite výrobkov
Produkt, ktorý je vyrobený eco-friendly a udržateľnou cestou, nemusí znamenať iba prínos pre prírodu. I vy si vďaka tomu môžete byť istí, že kupujete kvalitné produkty, nad ktorých výrobou sa niekto skutočne zamyslel. Je dobré tiež premýšľať pri kúpe potravín. Čim bližšie je miesto ich pôvodu, tým menej emisií bolo vyprodukovaných do ovzdušia počas ich transportu.
4. Myslite ekonomicky pri využívaní energií
Zamyslenie sa pred použitím energií vám môže nielen ušetriť dosť peňazí, ale tiež jemne navracia prírode život. Každý, kto sa napríklad rozhodne topiť doma i počas doby, keď je v práci, nielenže vyhadzuje peniaze z okna, ale naviac úplne zbytočne mrhá dôležitými zdrojmi. Rovnako je potrebné premýšľať i pri zariadeniach, ktoré až tak často nepoužívame. Vedeli ste napríklad, že televízia konzumuje určité množstvo energie i keď je vypnutá?
5. Investujte do vecí, na ktorých záleží
Niektoré produkty vyrobené cestou, ktorá šetrí životné prostredie, si jednoducho žiadajú vyššiu cenu. Všimnúť si to môžete napríklad v supermarketoch, kde je potreba si za skutočne kvalitné suroviny mierne priplatiť. Dôležité rozhodnutia sa však môžu týkať i cestovania. Hoci lety na dlhé vzdialenosti môžu byť lacnejšie než cesta vlakom a verejná doprava môže zabrať viac času než cesta autom, lietadlo a auto sú naopak veľmi škodlivé pre naše prostredie. Ľudia, ktorí si otázku udržateľnosti berú k srdcu, by sa mali zamyslieť i nad týmto.
6. Rešpektujte prírodu
Každý, kto sa už v živote pozrel do lesa, určite narazil na stopy, ktoré tam po sebe ľudia občas zanechajú, a to v podobe odpadkov. Predovšetkým značené cestičky pre chodcov nami nie sú ušetrené. Odpad je všadeprítomný i keď sa dá mnohokrát na križovatkách nájsť odpadkový kôš. Pokiaľ sa však ukáže, že tomu tak nie je, predsa len je ohľaduplnejšie svoj odpad na malú chvíľu niesť, kým ho nebude možné zlikvidovať poriadne.
7. Odvezte sa na bicykli
Zatiaľ čo vďaka bicyklu zapĺňame ovzdušie emisiami CO2 iba počas jeho výroby, používaním automobilu či verejnej dopravy tak konáme každým jednotlivým užitím. Preto odporúčame používať na kratšie vzdialenosti práve bicykel. Obzvlášť, pokiaľ je vonku krásne!
8. Používajte zelenú elektrinu
Väčšina budov, ktoré sa dnes stavajú, má v streche zabudované solárne panely. Produkujú energiu, vďaka ktorej sa do ovzdušia nedostáva toľko škodlivín. Tiež ďalšie alternatívne obnoviteľné zdroje, ako je napríklad vietor, dokážu vytvoriť energiu, ktorá šetrí prírodu. Prechodom na využívanie tohto druhu elektriny môžete ako troj alebo štvorčlenná rodina ušetriť až dve tony oxidu uhličitého za rok.
9. Používajte veci viac než jedenkrát
Obzvlášť, pokiaľ hovoríme o plaste, keďže pretrváva až celé storočia, než sa s ním príroda vysporiada a rozloží ho. To je tiež dôvod, prečo je potrebné si za plastovú tašku priplatiť nielen v potravinových reťazcoch, ale dnes tiež pri nákupe odevu.
10. Jedzte menej mäsa
Uberanie množstva mäsa z vášho jedálničku je predovšetkým zdravé. Zároveň má ale značný dopad na prostredie, v ktorom žijete. Hromadný chov je oslabovaný a menej zvierat trpí. Je to ale i ovzdušie, ktorému sa uľaví. Vedeli ste, že vegetariáni ušetria vzduch ročne o 400 kilogramov CO2?