Šanca, že i vy žijete vo veľkom meste nie je malá. Stále viac ľudí sa vzdáva kľudného života na dedine či v malomeste a dáva prednosť vzrušujúcemu a rýchlemu tempu metropol. Nie je tak prekvapujúci odhad, ktorý hovorí, že v roku 2030 by mali vo veľkomestách žiť až dve tretiny celosvetovej populácie. Je to výzva nielen pre každého z nás, ale tiež z hľadiska urbanistického plánovania. Hoci povedomie o problematikách spojených so zhoršujúcim sa životným prostredím sa neustále rozrastá a stále viac ľudí sa snaží šíriť myšlienku udržateľnosti, neleží pred nami ľahká úloha. Ako môžeme s rastúcou populáciou, tým pádom i spotrebou, žiť zodpovedne a s ohľadom na naše okolie?
Čo by malo byť samozrejmosťou
Príliv nových ľudí do miest a starnutie budov vedie k rozrastajúcemu sa počtu stavebných projektov. Tieto plány, ktoré majú za cieľ rozvoj miest, sú často veľmi náročné z hľadiska využitia nielen mnohých zdrojov, ale tiež množstva voľných plôch. Určite už rozumiete, že nájsť vhodnú rovnováhu medzi rýchlo rastúcimi mestami a udržateľnosťou je podstatne náročné. V každom prípade, priestor pre menšie zaťažovanie okolia tu stále je.
Obzvlášť recyklovanie sa stáva čím ďalej tým viac dôležité a ľudia po celom svete sú si toho vedomí. V mnohých štátoch sa snažia produkty používať niekoľkokrát, vrátane plastových a sklenených fliaš. Zbytočný odpad je riešený spoplatnením plastových sáčkov alebo naopak vyplatením za vrátené fľaše. Tiež sme sa naučili čistiť odpadovú vodu tak, aby mohla byť znovu využívaná. Oživujeme prázdne budovy a snažíme sa v metropolách tvoriť nové zelené plochy. Vieme zodpovedne využívať energiu získanú z obnoviteľných zdrojov.
Ďalšie zmeny dôležité pre ochranu životného prostredia
Všetky spomínané faktory sú pre udržateľné mesto jednoznačne kľúčové. Každopádne je potrebné kalkulovať i s ďalšími, ktoré nemusia byť na prvý pohľad vidieť, ako napríklad HDP alebo úroveň vzdelania. Za všetkým tým zodpovedným využívaním materiálov sú i ďalšie príležitosti hlavne v sociálnom sektore, ktoré nám umožňujú žiť šetrnejšie.
Jednou z veľkých tém je doprava. Mnoho zemí sa snaží zredukovať motorovú dopravu, ktorá zaťažuje prostredie jedovatými výparmi a podporiť alternatívne spôsoby transportu. Celkom nenápadným, ale účinným spôsobom, ako toho docieliť, je snaha budovať viac cyklotrás a zároveň tvoriť obmedzenia v centrách pre automobily. Takto sa snažia mestá dosiahnuť to, aby sa obyvatelia naučili hlavne na krátke vzdialenosti využívať buď svoje alebo požičané bicykle. Ale tiež elektrické autá sa už dostávajú do stredu záujmu mnohých ľudí.
V každom prípade, aby sme boli schopní takéto ciele dosiahnuť, kooperácia medzi mestom a jeho obyvateľmi je nevyhnutná. Pokiaľ však ľudia nie sú pripravení na zmenu, nebudú ochotní prijať akékoľvek reformy. Je potrebné ich najskôr čo najviac ohľadne danej problematiky vzdelávať a následne navrhnúť riešenia. Jedným z príkladov sú organické produkty, ktoré životné prostredie zaťažujú omnoho menej než konvenčný spotrebný tovar. Stále ale väčšina nie je ochotná priplatiť si za kvalitné výrobky či potraviny, ktoré ovplyvňujú vlastnú telesnú kondíciu a preferujú diskontné predajne.
Katka Šugárková
Bloggerka
Páčil sa ti tento článok?
Zdieľaj ho s priateľmi