Deň Afriky: Ako pomáha BeWooden africká edícia?
Už to budú takmer dva roky odvtedy, kedy naša edícia ,,Made by Africa“ uzrela svetlo sveta. Kúpou produktu prispieva každý zákazník určitou čiastkou na rozvoj nielen vzdelania, ale aj celkovej úrovne života v africkej obci Mpanga, v Tanzánii. Poďte sa s nami pozrieť, čo sa za túto dobu dokázalo vybudovať.
Aký je život v africkej Mpange?
Nachádzame sa v juhovýchodnej Tanzánii, v obci, ktorá má viac ako štyri tisíc obyvateľov. Z tohto počtu sa vzdelanie týka len stovky, a to hovoríme iba o tom základnom. O strednej škole miestni ešte donedávna ani neuvažovali. Dôvodom môže byť nedostatok financií či náročná rodinná situácia. Predovšetkým, je vo veľa častiach Afriky odborné stredoškolské vzdelanie nedostatkovým zbožím, kvôli malým kapacitám školstva. Jednoznačná väčšina dospievajúcich, teda ukončí svoj študentský život ešte skôr, ako ho stihnú skutočne zažiť a skôr než sú schopní zvoliť si zodpovedajúce zamestnanie.
Hlavnými predstaviteľmi obce tu sú otec Dotto a otec Norbert, ktorí sú akýmsi tmelom tunajších komunít. Snažia sa pomôcť všemožnými spôsobmi, aby mohli zvýšiť životnú úroveň obyvateľov. Prikladajú svoju ruku k dielu nielen behom výstavby novej strednej školy, ale aj napríklad pri hľadaní možností prívodu pitnej vody. Na živote v Mpange sú naviac závislé ďalšie štyri susediace obce /Utengule, Iduindembo, Luvambo a Ngalimila), ktorých obyvatelia dnes už do novej školy dochádzajú.
Akým spôsobom BeWooden pomáha?
Pred dvoma rokmi sme sa stali súčasťou projektu organizácie Ifakara, ktorého cieľom bolo vybudovať v obci novú strednú školu so štátnou akreditáciou, s kapacitou približne 40 žiakov. Do BeWooden dielne sa na základe tejto spolupráce dostalo mahagónové drevo zo strechy starej africkej školy a začala vznikať naša limitovaná edícia. Dizajn unikátnych drevených motýlikov dokonca tvorili známi africký blogeri a Dandy džentlmeni, Loux tje Vintage Guru a Tony Maake. Naši zákazníci potom každým zakúpeným kusom prispeli určitou čiastkou práve na výstavbu plánovanej strednej školy. Projekt stále prebieha, a vy tak môžete stále prispieť. Prehliadnite si doplnky, ktorých kúpou môžete darovať radosť TU a prečítajte si o celom projekte a jeho začiatkoch TU.
Ako to v Mpange vyzerá dnes?
V rámci školy sa už podarilo postaviť celkom šesť budov. Ide o dve učebne, administračný blok, ubytovňu pre dievčatá a budovy so sociálnym zariadením pre dievčatá a chlapcov. Vytrvalo sa pracuje aj na laboratóriu, v ktorom už dokonca stoja pracovné stoly. Ďalšie stavebné práce ale prichádzajú veľmi pomaly, kvôli získavaniu a dovážaniu drahého materiálu. Škola je však už fungujúca a navštevuje ju celkom 37 žiakov, ktorí sa tu riadne vyučujú svoj národný jazyk – svahilčinu, ďalej tiež matematiku, fyziku, chémiu, občiansku výchovu, biológiu, geografiu a dokonca aj angličtinu.
Okrem zabezpečenia dostatočného vzdelania sa však obec zaoberá aj problematikou pitnej vody. Prebieha tu snaha privádzať ju do všetkých škôl, ktoré tu fungujú, čo je okrem strednej školy tiež základná a materská. Zároveň sa tunajší usilujú, aby ju mohli využívať mnísi a mníšky tunajšej farnosti, ale tiež miestna ošetrovňa. ,,Vyvŕtali sme veľkú jamu a teraz sa už len snažíme vymyslieť, akým spôsobom vytvoriť sieť kanálov tak, aby sa voda dostala k obydliam. Otázka filtrácie vody je ťažká a my sme stále v procese riešenia. Nie všetko však ide podľa plánu pre nedostatok financií. Sme závislí na dobrovoľníckych daroch.“ hovorí o projekte otec Norbert.
Pokiaľ vás príbeh v Mpange zaujíma viac, môžete sledovať priamo webové stránky organizácie Ifakara alebo ich Facebook TU, na ktorý sú pridávané najaktuálnejšie fotografie a informácie z miesta diania.